Afetlerden sonraki ilk 72 saatte profesyonel ekiplerin yetersiz kalması nedeniyle, halkın kendi kendine müdahale etmesi gerçeğinden yola çıkan MAG, Mahalle Afet Destek Projesi (MADP) kapsamında, gönüllülere hem eğitim hem de malzeme temin ederek, mahalle düzeyinde afete hazırlık birimleri yaratıyor. <devamı>
Anasayfa
Proje
Prensipler
Bülten
Haberler
Teknik Bilgiler
Basında MAG
MAG Merkezleri
MAG Çalıştayı
Linkler
Önemli Yayınlar

Afet Bilinci Eğitimleri

MAK Kurulları

Başvuru Noktaları:
Mahalle Muhtarlıkları, İlçe Afet Yönetim Merkezleri veya Proje Uygulama Birimi MAG Vakfı

Adres:
Ahmediye Mah. Halk Cad. Sunar İş Merkezi, No:37 Kat:1 D.107 34672, Üsküdar/İstanbul

Telefon: 0216 201 14 90
Faks: 0216 201 14 92
E-Posta:
vakif@magvakfi.org.tr
Son Durum: 109 mahallede, 5008 MAG bulunmaktadır.
YASTAYIZ <devamı>
MAG 2013 Yaz Bülteni çıktı. <devamı>
MAG 2013 Bahar Bülteni Çıktı <devamı>

MAG Vakfı

Destekçiler

Bağışçımız olun

Tanıtım Filmini İndir


       Tüm Haberler
08.04.2008
Şişli 19 Mayıs Mahallesi halkı ’Mahalle Afet Gönüllüsü’ oldu.

 

İstanbul’da yaşanacağı öngörülen büyük bir depreme yönelik kamu binaları ve viyadüklerde güçlendirme çalışmaları tüm hızıyla sürerken, sivil toplum kuruluşları da halkın afetlere karşı daha bilinçli hazırlanması için eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.

 

Marmara Depremi’ni takip eden günlerde sivil halkı afetlere karşı bilinçlendirmek üzere kolları sıvayan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) Vakfı, bu konuda tam bir kamu-sivil toplum işbirliği örneği sergiliyor. MAG Vakfı’nın, Şişli Belediyesi ve Rotary Kulübü işbirliği ile hayata geçirdiği “Mahalle Afet Gönüllüleri Şişli’de” projesi kapsamında, 6 Nisan 2008 Pazar günü 19 Mayıs Mahallesi’nde Pratik Saha Eğitimi gerçekleştirildi.

 

Saha eğitiminin bir bölümünde Şişli Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Esra Bozyazı Daylan, MAG Vakfı Başkanı Prof. Gülay Barbarosoğlu ve Uluslararası Rotary 2420. Bölge Guvernörü H. Tahsin Tuğrul da yer alarak, hazırlıkları yerinde izleme fırsatı buldular.

 

İnsanların bir amaç uğruna işbirliği içinde olmasının daima başarılı sonuçlar getirdiğini belirten Esra Bozyazı Daylan, MAG oluşumunu ve faaliyetlerini kutlarken, ilgi ve sorumluluklarından dolayı vatandaşlara da teşekkür etti.

 

 

MAG Vakfı Başkanı Prof. Gülay Barbarosoğlu ise İstanbul Valiliği ile başlatılan ve bugüne kadar İstanbul’da 41 mahallede hayata geçirilen Mahalle Afet Gönüllüleri projesinin gün geçtikçe yaygınlaştığını söyledi. Şişli ilçesinde daha fazla mahalleye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Prof. Barbarosoğlu, İstanbul’da yaşayan vatandaşları kendileri ve sevdikleri için Mahalle Afet Gönüllüsü olmaya davet etti.

 

Uluslararası Rotary 2420. Bölge Guvernörü H. Tahsin Tuğrul da MAG çalışmasının kamu-sivil toplum işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu belirterek, bu yöndeki çabaları desteklemekten mutluluk duyduklarını söyledi.

 

Pratik Saha Eğitimini tamamlayan 19 Mayıs Mahallesi halkı, olası afetlere karşı hazırlıklı olmak adına ilk yardımdan yangına müdahaleye kadar birçok konuda eğitim aldı. Eğitimler tamamlandıktan sonra mahallede bir de Afet Destek Merkezi kuruldu.

 

Eğitim çalışması yapılan her mahallede ekipmanların içinde durması için kullanılan bir konteynırdan oluşan Afet Destek Merkezi, aynı zamanda afet anında buluşma noktası olarak değerlendiriliyor. 19 Mayıs mahallesindeki ekipmanların Şişli Belediyesi tarafından satın alındığını belirten MAG Vakfı yetkilileri, bunun diğer belediyelere örnek olması gerektiğini vurguladı.

 

 

 


Son Haberler
Başsağlığı <devamı>

DEMOKRASİNİN YANINDA, DARBE GİRİŞİMİNİN KARŞISINDAYIZ! <devamı>

MAG’lar Sağlam Kobi ile Buluştu <devamı>

Acı Kaybımız <devamı>

Stratejik Plan Hakkında Duyuru <devamı>

Van Depremi 4. Yılında <devamı>Mahalle Afet Gönülleri Uygulaması (MAG); MAG Vakfı tarafından İl Valilikleri, İl Sivil Savunma Müdürlükleri ve Yerel Yönetimlerin desteği ile uygulanmaktadır.

 

UGKSitap
Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı, Ulusal Gönüllülük Komitesi ve Sivil Toplum Afet Platformu Üyesidir.


DorukNet
Mahalle Afet Gönüllüleri websitesi DorukNet'in desteği ile sunulmaktadır.